piątek, 26 kwietnia 2013

Jaki jest Twój kapitał?

Nie jest tajemnicą, że dzisiejszy rynek pracy jest dość wymagający. Zarówno dla absolwentów, którzy rozpoczynają swoją drogę zawodową jak i dla istniejących już na rynku pracowników, którzy są zmuszeni do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji i kompetencji.
Niezwykle ważne jest jednak, abyś potrafił uświadomić sobie swój kapitał, swoje predyspozycje, które sprawią, że będziesz konkurencyjny na rynku. Niezależnie od tego, jaką drogę zawodową obrałeś: własną firmę, pracę w korporacji czy małym lokalnym przedsiębiorstwie, pamiętaj, że to jak widzisz siebie, wpływa na jakość Twojego życia zawodowego.

Czego potrzebuje dzisiejszy rynek pracy? Z pewnością komunikacji, osób, które świetnie poradzą sobie nie tylko w kontaktach międzyludzkich ale także dobrze posługują się wirtualnymi formami komunikacji jak media społecznościowe, marketing internetowy, etc. Pracodawca poszukuje także osób zorientowanych na osiąganie konkretnych rezultatów, świadomego planowania i organizowania swojego czasu pracy a także wysoko zmotywowanych i podejmujących decyzje pracowników. Na szczęście, są to tak zwane cechy miękkie, które każdy z nas może nabyć.

Zastanów się teraz jakie kompetencje sprawiają, że to Ty jesteś przewagą na rynku pracy? Wypisz swoje cechy osobowości (np. optymista, zdeterminowany, obowiązkowowy, sumienny), styl Twojej pracy (np. praca w grupie lub samodzielne stanowisko, dobra komunikacja międzyludzka, elastyczność) i konkretne umiejętności, które posiadasz (np. tworzenie stron www, znajomość języków obcych,wiedza ekspercka w określonej dziedzinie). Pozwoli Ci to spojrzeć na siebie z boku, z perspektywy pracodawcy, lub jeśli planujesz założyć swój biznes- pozwoli określić czy posiadasz kompetencje niezbędne do bycia przedsiębiorcą.
Jest wiele form indywidualnego kapitału, który każdy z nas posiada: doświadczenie, finanse, reputacja, społeczność, edukacja. Zastanów się jakie są Twoje kotwice, które pozwolą Ci spełnić marzenia o karierze zawodowej a także uświadomią, nad którymi musisz jeszcze popracować.
I pamiętaj: NIE BÓJ SIĘ TEGO, ŻE IDZIESZ POWOLI, BÓJ SIĘ TEGO, ZE STOISZ W MIEJSCU. 

     

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz